Nagyszülők lettünk! Hogyan segíthetünk az unokám szüleinek?

Milyen érzés nagymamává válni?

Ennek a megélése pont olyan sok féle lehet, mint ahányan vagyunk. A legtöbb ember ilyenkor a földöntúli boldogságot éli át, de akkor sem kell megijedni, ha téged a kétségbeesés vagy akár a szomorúság kerít a hatalmába. Hiszen az unoka születése óhatatlanul szembesíthet az idő múlásával. Az érzésekkel kapcsolatban egy fontos dolog van, hogy minden megélt érzelem teljesen rendben való lehet.

 

Mit jelent a segítség?

Amikor nagyszülővé válsz természetes módon szeretnéd a gyermekedet, és a gyermeked párját támogatni, segíteni ezen a nehéz úton, amit szülőségnek nevezünk. Fontos azonban, hogy tisztában legyél azzal, hogy mi az, ami támogatást, segítséget jelent, és mi az, amivel inkább csak megnehezíted a napjaikat. A valódi segítség mindig elfogadó, támogató, egy alázattal teli jelenlétet biztosít a másik ember számára. Ez például jelentheti azt, hogy nem akarod megoldani a problémáját és felülbírálni a döntéseit.

Mikor van szükség a segítségre? Mi nem az?

Segítségre akkor van szükség, ha ezt kérik tőled. Véleményedet akkor mondd csak el, ha erre kifejezetten megkérnek. Ha látod a gyermeked bizonytalanságát, akkor ne a megoldásokat kínáld fel neki, hanem kérdezd meg, hogy mi az ami jól esne neki és ami az adott helyzetben számára a segítséget jelentené. pl. ne mondd azt, hogy kimosom a ruhákat, hanem kérdezd meg, hogy segítség lenne-e ha a kismosnám a ruhákat? Vagy segítség lenne-e, ha én főzném az ebédet? – mindig az a jól feltett kérdés, amiben benne van a visszautasítás lehetősége a másik számára.

Nem segítség az, ha például kéretlenül megosztod a tapasztalatod, vagy azt, hogy neked mi volt a megoldás az adott helyzetben. Fontos lenne segíteni, hogy a fiatal szülő pár tapasztalatokat szerezhessen, vagy hozzásegíteni a megoldásokhoz és nem kész megoldásokat kínálni nekik. Például amikor napok óta nem aludtak már, mert a pici sokat sír, ne azt mondogasd, hogy „aludj, amikor a baba alszik”, hanem csak biztosítsd számukra a pihenés/kikapcsolódás lehetőségét, vagy hogy elmondhassák mennyire nehéznek érzik most ez a helyzetet. A biztonságot adó jelenlét tud segíteni. Sokszor nincs szükség extra nagy segítségre, egy jelenlét, egy értő figyelem sokkal többet adhat, mint a kész  ötletek és javaslatok, vagy akár a másik kioktatása.

Mit tudsz kezdeni azzal, ha a gyermeked kétségbe van esve, pánikban van és szerinted hibát hibára halmoz?

Fontos tudni azt, hogy a hibák is abban segítenek bennünket, hogy a megfelelő, számunkra komfortos megoldást megtaláljuk. Sok hiba csak a mi megítélésünk szerint az, de valójában csak egy próbálkozás , ami nem vezetett célra. Az érzelmi biztonság nyújtása, a nehéz érzések elfogadása sokunknak segítenek abban, hogy egy gödörből ki tudjunk kapaszkodni. Tehát nem helyettük kell megoldani a problémákat, nem megoldásokat kell kínálni a számukra, hanem lehetőséget biztosítani arra, hogy megszerezzék a saját tapasztalataikat és ezek mentén kidolgozzák a saját stratégiáikat.

Hogyan „szeresd jól” az újszülöttet?

Tudjuk, hogy nagymamaként és nagypapaként ellenállhatatlan vágyat éreztek ahhoz, hogy ezt a csodálatos pici lényt folyamatosan puszilgassátok, ölelgessétek. Egy újszülöttnek azonban elsősorban a leginkább az édesanyjára és édesapjára van szüksége, mert hogy az első 2-3 hónap alatt az összeszokás időszakát élik meg. Fontos, hogy az újdonsült család tagjai minél több időt töltsenek együtt.  Ezért azt javasoljuk, hogy kérdezzétek meg gyermeketeket, vagy a párját, hogy segítség-e nekik az, ha ti veszitek ölbe a babát, ti ringatjátok a babát, vagy amíg újszülött a pici inkább más módon fejezzétek ki a szereteteteket. Hipp-hopp kinövi az újszülötti állapotot és lesz még alkalmatok arra, hogy kényeztessétek az unokátokat.

Mit tudsz tenni akkor, ha nagy távolságra éltek egymástól vagy túl kevés időd van segítséget adni?

A mai rohanó világunkban előfordul, hogy több száz vagy akár ezer kilométer is elválasztja egymástól a családokat, így fizikailag is nehezebb részt venni az új család életében. Vagy ha a fizikai távolság nem olyan nagy, de a nagyszülők még dolgoznak akkor is ez a probléma áll fenn. Itt érdemes előre megbeszélni, hogy mikor jönne jól a segítség, így a szabadságokat, vagy az utazásokat erre az időszakra tervezni. A segítséget tömbösítve, erre a 1-2 hétre tervezzétek meg. Itt is lehet csak házimunkával, bevásárlással segíteni, lehet az újszülött gondozásával foglalkozni. Az is segítség, ha a gyermekünknek, és párjának szabadidőt biztosítunk ezen alkalmak alatt. Vagy akár érzelmi támaszként jelen lenni, ehhez viszont nem  szükséges a  fizikai jelenlét sem.

Hogyan kezeld, ha visszautasítják a segítséget?

Ezzel igazán nincs más teendő, mint tudomásul venni és kivárni azt az alkalmat, amikor  megkeresnek azzal, hogy mégiscsak szükségük van a segítségedre, de bátran ajánld fel a lehetőségét, hogy bármikor számíthatnak rád. 

És mi a helyzet a nagypapákkal?

Eddigi tapasztalataink szerint a nagypapák néha kicsit nehezebben találják meg a helyüket abban, hogy mit kezdjenek egy ilyen aprócska jövevénnyel. Ha te az a nagypapa vagy, aki szívesen veszed ölbe a pici babát, és ezt a szülők is örömmel veszik, akkor ez nagyon szuper. De, ha benned nincsenek ilyen érzések nem kell elégedetlennek lenned magaddal szemben, előbb-utóbb eljön a te időd is. Eljön az az idő, amikor veled együtt szereli a biciklit, lovacskáztok stb. és akkor nagyobb részt tudsz vállalni a kis unokád életében. Minden nagypapát arra bíztatunk, hogy legyenek jelen a kezdetektől fogva. Az unokák számára egy felejthetetlen és pótolhatatlan kapcsolódás ez is.

Picture of Bakóné Bán Zsófia

Bakóné Bán Zsófia

Csecsemőgondozási konzulens, babahordozási tanácsadó

Képek forrása: freepik.com