A hordozós szülők nagy része még most is találkozik hasonló mondatokkal a hordozás során.
Személyes kedvencem a felszokatod, amit sokan még azzal is megtoldanak, hogy biztosan, ezért nem szereti a gyerek a babakocsit…de lássuk mik a tények ezekkel kapcsolatban.
Nem a szülő „szokatja fel” (ha egyáltalán létezik ez a kifejezés :D) a gyermekét. Az újszülött csecsemő természetes igénye, hogy a születését követően testközelben legyen. Hozzá kell szoknia a méhen kívüli élethez, ehhez jó sokáig még segítségre lesz szüksége, hiszen nem képes önállóan enni vagy éppen helyet változtatni. Pszichés fejlődéséhez, stabilénképének kialakulásához pedig nagy szüksége van arra, hogy
amikor magatehetetlen és még nem tudja magát jól kifejezni, akkor az őt körülvevő felnőttek megpróbálják megérteni és segíteni, ne belekényszerítsék az ő felnőtt világukba, hanem türelemmel várják meg, hogy erre vagy arra képessé váljon.
A csecsemőkorban (és a későbbiekben, a felnőtt életben is) óriási jelentősége van az érintésnek. Egyik jelentősebb kutató és az általa végzett kutatás Nils Bergman nevéhez fűződik, aki egy korábbi orvos páros Rey és Martinez felvetései alapján kezdte el kutatni azt, hogy a koraszülött babák életesélyei hogyan változnak, ha a baba minél több időt az édesanyja testén tölt bőr-bőr kontaktusban. Kutatásainak eredményeként, mára már hazánkban is elterjedt és egyre több helyen alkalmazzák az ún. kenguru módszert.
Részletesebben itt olvashattok róla:
https://kangaroomothercare.com/dr-bergman/
Magyar nyelven pedig például itt:
https://koraszulott.com/kenguru-modszer/
Az érintés és a bőrkontaktus jelentőségét azonban nemcsak a fiziológiai és biológiai fejlődés szemszögéből vizsgálták. Professzor Dr. Bagdy Emőke a pszichés hatásokat is vizsgálta egy kutatócsoport segítségével. Azt állapították meg, hogy azok a csecsemők, akiket az édesanyjuk vagy az édesapjuk a testükön hordozott kiegyensúlyozottabb a fejlődésük, stabilabb a pszichés fejlődésük. De nemcsak a gyermeknek vannak előnyei a bőr-bőr kontaktusból, hanem az anyai ösztönöket is erősíti a korai (és a későbbi) érintés/hordozás, ezért az édesanya kompetensebbnek érezheti magát és magabiztosabban tudja ellátni a kisbabáját.
Erről itt olvashattok:
https://babafalva.hu/vedd-az-oledbe-a-babat-ringasd-es-megnyugszik-beszelgetes-dr-bagdy-
emokevel/#ref
De ezt a beszélgetést is ajánlom figyelmetekbe:
https://shop.magyarinda.hu/az-erintes-szerepe-a-kotodo-nevelessel
A fentieken túl, pedig nagymértékben támogatja a szoptatás sikerességét és azt, hogy az édesanyák 6 hónapon túl is szoptassák kisbabájukat.
Szóval ne dőljetek be ezeknek a dogmáknak, mert sok esetben csak megszokásból/korábbi tapasztalatból táplálkoznak, de tudományos alapokat nem nagyon tartalmaznak.
Hordozzátok a babátokat bátran, hiszen ez sok-sok helyzetben segítheti a hétköznapjaitokat, a fentebb felsorolt előnyökön túl.


Bakóné Bán Zsófia
Babahordozási tanácsadó, csecsemőgondozási konzulens
Utolsó tanácsadási időpontok!
2024.09.01-től családi okok miatt átmenetileg szünetelnek Bakóné Bán Zsófia szolgáltatásai. Természetesen dolgozunk rajta, hogy tanácsadónk valamilyen formában elérhető legyen a későbbiekben is.
Érdemes a hírlevélre feliratkozni (tanfolyamok menüpont).