Mit kezdjünk nyáron az ovis vagy kisiskolás gyermekünkkel?

Összegyűjtöttünk néhány költségkímélő ötletet az otthoni programoktól az egy napos kirándulásokig

Itt a nyár! Véget ért az iskola. Ilyenkor sok szülőnek feladatává válik, hogy az iskolai vagy akár az óvodai szünetben megfelelő elfoglaltságot találjon gyermekének. Természetesen vannak különféle táborok, napközis elhelyezések, de az egész nyáron át tartó táboroztatást csak kevesen engedhetik meg maguknak. Mi most összegyűjtöttünk néhány tippet, hogy milyen költségkímélő programokat biztosíthatunk a gyermekeink számára, melyek között akár elérhető a balatoni fürdőzés is! Írásunk elsősorban a Szolnokról elérhető programokat tartalmazza, de érdemes megnézni másoknak is, hátha tudtok ötleteket meríteni tippjeinkből 🙂

Egynapos utazások

Különösen az óvodás gyermekeknek lehet nagy élmény vonaton utazni. Főleg, ha az úticélnál egy nagy strandolás élménye várja őket! Tudtátok, hogy Szolnokról közvetlenül, átszállás nélkül eljuthattok a Balatonra? A nyári időszakban a MÁV-START megtöbbszörözte a Balatonhoz tartó vonatok számát. Ilyen például az Aranypart, Szabolcsi Tekergő, Csabai Tekergő  stb. expresszvonat. Ezek szállítják a fürdőzni vágyó szolnokiakat is. Részletesebb információkat ITT találtok! És hogy mennyibe kerül? 14 éven aluliaknak ingyenes! A jegyeket kényelmesen interneten is meg tudjuk vásárolni a MÁV-Start új ELVIRA oldalán. (ha csak egy napot szántok a balatoni fürdőzésre, akkor a felnőtteknek érdemes az országos napi jegyet kiváltani, ami 4999 Ft, így sokkal olcsóbb lesz az utazásotok. Például ha két felnőtt, két 14 éven aluli gyermekkel utazik, akkor összesen 12.400 Ft az utazás oda-vissza helyjeggyel. Napi jegy nélkül ugyanez 18.000 Ft)

Ha inkább csak Budapestig szeretnétek menni a gyerekekkel, akkor ajánljuk a Margitszigetet, ahol nemcsak szép környezetben sétálhattok, fagyizhattok, hanem a Margitszigeti Szabadtéri Színpad ingyenes gyermekműsorait is megtekinthetitek. Ingyenesen látogatható a Margitszigeti Kisállatkert is 10-18 óra között. Itt is ajánlott Szolnokról vonattal menni a Nyugati pályaudvar irányába, onnan pedig gyalog vagy villamossal 2 megálló a sziget.

Nagyobb, felső tagozatos gyermekeknek akár már a múzeumok is érdekesek lehetnek. A múzeumok többsége bizonyos napokon ingyenesen látogatható. További információk ITT

A kirándulást kedvelő családoknak ajánljuk Hollókő községet, ahol nemcsak az ófalut fedezhetitek fel, hanem felsétálhattok a várba is. Hollókőre inkább autóval érdemes menni, ha megtehetitek. Akik pedig szeretnek túrázni,  ajánljuk a különböző tanösvényeket pl. Balassagyarmat, Ipolytarnóc. Ezek a tanösvények könnyen végigjárhatóak, különböző gyerekeknek szánt érdekességeket is találhatunk. 

Akik pedig maradnának a strandolásnál és szívesen tennék ezt egy nyugis, gyermekbarát strandon, de nem szeretnének messzire utazni, azoknak ajánljuk a kerekdombi strandot. Ennél az uticélnál is érdemes a vonattal való közlekedést választani, hiszen Szolnokról szinte a strand bejáratáig visz a vonat. 

Igaz, egy kicsit költségesebb, de mindenképpen szuper élmény a nagyobb gyerekeknek a Mátrában található Adrenalin park. Autóval kb. másfél órás menetidővel elérhető. A parkban a gyermek korának, magasságának, ügyességének megfelelő játékok közül lehet választani.

 

Otthoni programok

   Kirándulni azért nem lehet minden nap (és azt gondoljuk, hogy nem is érdemes, nem is kell). Otthon is nagyon jó élményeket gyűjthetnek a gyerekek. Valahogy feledésbe merültek a régi játékok, amelyekkel  mi annak idején szívesen játszottunk az utcabeli gyerekekkel. Úgyhogy rajta, biztassátok a gyermekeitek, és elevenítsétek fel a régi, jó játékokat. Szívesen emlékezek vissza a számháború játékra, vagy a bújócskára. Imádtuk a bunker építést is. 

   Ha nincs a környéketeken sok gyermek, hogy az előbbieket játszhassák, akkor készíthetünk a kisebbeknek kincskereső térképet. Kihasználva a kertünk, udvarunk adottságait. 

   A gyerekek szeretik a nyomozós játékokat is. Persze ez is némi felkészülést igényel a szülők részéről, de jó móka lehet, ha elég kreatívak vagyunk. Ebben a játékban, hasonlóan a kincskeresős játékhoz, lépésről lépésre kell haladni, de itt már valami feladványt, vagy egyszerű instrukciókat kell adni a gyermek(ek) számára. Ha szeretnénk, lehet jutalmat is felajánlani, például egy fagyizást a közeli cukrászdában.

   Ha pedig már teljesen kifogytunk az ötletekből, nyugodtan forduljunk segítségért, például Csukás István könyvéhez: Az én játékoskönyvem

 És hát ne felejtsük el, hogy a házimunka is program 🙂 Nyugodtan bízzunk kisebb-nagyobb feladatokat a gyermekünkre, ha ezt eddig még nem tettük. A gyermekek korának, fejlettségének szintje szerint válasszuk ki a feladatokat. Később az óvodai és iskolai hétköznapokba is beépíthetjük, addigra talán már rutinszerűvé is alakulhatnak. Ha valakinek segítség lehet, akkor érdemes táblázatokat, táblát készíteni (olvasni nem tudóknak ábrákkal), hogy aznap milyen kis feladat várja őket.

    Reméljük sikerült néhány új ötletet, lehetőséget bemutatni a nyári szünet eltöltésére, de ezek mellett ne felejtsük el, hogy az unatkozás is kell! Az unatkozás vagy a program hiánya nagyon is sokat ad a gyermekek kreativitásának fejlődéséhez. Nyugodtan hagyjuk őket unatkozni is 🙂

 

Picture of Bakóné Bán Zsófia

Bakóné Bán Zsófia

Csecsemőgondozási konzulens, hordozási tanácsadó

Ha további kérdéseid lennének, kérdezd szakértőnket akár online is!