"Több szopistanácsadónál jártunk már..."
Sokadik édesanya írja, mondja, mikor megkeres, hogy előttem már 1-2 szoptatási tanácsadó járt náluk, segítette őket, de nem oldódott meg a probléma.
Többük kifejezett ellenérzésének adott hangot, hogy mennyire kontár volt a kolléganő.
Mindazonáltal, hogy megértem az elkeseredettségüket, kicsit kifejteném ezt a helyzetet.
Képzeld el, hogy hányás, hasmenés miatt elmész a körzeti orvoshoz. Megvizsgál, megnyomkodja a hasadat, majd diétás javaslatokat tesz és pihenést javasol, esetleg betegállományba vesz, ha ez szükséges. De 3 nap múlva még mindig nem javul az állapotod, egyre rosszabb a közérzeted és fáj a hasad. Nyilván visszamész a rendelésre. Ahol az orvosod beutal a sürgősségire, és a kivizsgálás során kiderül, hogy vakbélgyulladásod van, ezért műtét is szükséges.
A háziorvosod hibázott, hogy nem műtött meg azonnal? Nem. Az első megjelenés során jelenlevő panaszaidat kezelte. Majd mikor 3 nap múlva ez nem vezetett eredményre, akkor látva, hogy ez már nem az ő kompetenciaköre, továbbküldött a megfelelő irányba.
(Tekintsünk el attól, hogy a vakbélgyulladás már 3 napnál kevesebb idő alatt is korrekten diagnosztizálható, most a történet szempontjából lényegtelen)
Amikor egy, esetleg több szoptatási tanácsadó látogatása sem hoz feltűnő javulást, neadjisten, tovább romlik a probléma, alapesetben neki(k) jelezve, felismerik, hogy a probléma túlmutat a kompetenciakörükön és egyéb szakember felkeresését javasolják. Nem azért, mert nem értenek a szakmájukhoz. Pont ellenkezőleg, értenek hozzá, és tudják, meddig ér a tudásuk.
Ha ez mégsem történik meg, csak az édesanya érzi, hogy még nincs megoldva a probléma, pl még mindig fáj a szoptatás, akkor javasolt mást keresni. Jelen esetben manuálterapeutát, gyógytornászt, vagy olyan szoptatási szaktanácsadót, aki manuálterápiához is ért és fasciális, kötőszöveti oldalról is nézi az egész történetet.
Szoktak csodálkozni, miért van a kérdőíveimen a szoptatási kérdések után olyasmi, hogy mesélje el, milyen volt a szülés vagy hol tart a mozgásfejlődés. Azért, mert egészében kell látnom a dolgokat.
Akinek fájdalmas szoptatás a problémája, nagyon nem mindegy, hogyan jött világra a kisbabája, milyen elakadásai vannak, amik fenntartják a fájdalmat, a jó pozicionálás és a felvágott nyelv ellenére is. Aki pedig azért jön, mert mondjuk csak féloldalra fordul a babája, vagy nem kúszik-mászik szabályosan, ott szinte mindig kiderül, hogy volt szoptatási probléma is.
Szóval nem gáz felkeresni a többedik szakembert, ha az első, (2. vagy akárhanyadik) nem hozott áttörést. És ne ijedjetek meg, ha a szoptatási tanácsadó egy kolláganője felkeresését javasolja. Nem lehúzásból teszi. (Nem vagyunk senkivel megállapodva, hogy egymáshoz küldözgetjük a családokat. 🙂 )
Kranioszakrális IBCLC-ként én is küldök tovább neurológushoz, gasztoenterológushoz, gyereksebészhez, kiropraktőrhöz, DSGM gyógytornászhoz vagy konduktorhoz, amikor a vizsgált helyzet túlmutat a kompetenciakörömön.
Mert az a cél, hogy megoldjuk a nehézséget, csapatmunkában, ha kell!

Ilyés Annamária
IBCLC laktációs szaktanácsadó, védőnő