🎅❄️ Mikulásban, Jézuskában hinni - meddig normális? 🤔

A minap belefutottam egy “komment háborúba” a facebookon. A poszt arról szólt, hogy hány éves korig “normális”, hogy egy gyermek hisz a Mikulásban vagy a Jézuskában? (itt egészítve ki, hogy behelyettesíthetjük a saját hitvallásunkkal vagy családi hagyományink szereplőivel)
A kommentelők között szép számmal akadtak olyanok, bár nem lehetett tudni, hogy szülők-e , vagy szakemberek, de elég markánsan kijelentették az egyik kommentelőnél, hogy a 10 éves gyermek már biztosan nem normális, ha még hisz ezekben. Szerencsére többen voltak olyanok, akik szerint addig jó, míg a gyermek gyermek és képzelete szárnyal.
 
Nézzük, mit is mond erről egy nevelési tanácsadó. Bakóné Bán Zsófiát kérdeztem erről.
Van-e valami korhatár arra vonatkozólag, hogy meddig hiheti el a gyermek a Mikulás vagy más hasonló szereplő létezését?
Válasz: Az, hogy egy gyermek meddig hisz a Mikulásban, egyénenként és családonként változik. A legtöbb gyerek 8-10 éves kor között kezd el kételkedni vagy felismerni az igazságot, de ez nem jelenti azt, hogy később hinni „rossz” lenne.
 
Rossz vagy elítélendő, ha akár egy 10 éves még hisz bennük?
Válasz: Egyes gyerekek azért hagyják abba a Mikulásban való hitet, mert társak vagy felnőttek kigúnyolják őket. Ez nem ideális, mert nem veszi figyelembe a gyerekek eltérő érzelmi fejlődését. Pedig az ilyen hit ártatlan és ártalmatlan. Az, hogy valaki később, például 10 évesen is hisz a Mikulásban, nem mutat „éretlenséget” vagy problémát – sokkal inkább a családja vagy a környezete hatására alakul ki.
 
Akár még jót is jelenthet, ha valaki sokáig hiszi, hogy például létezik Mikulás?
Válasz: Az óvodás és kisiskolás korú gyerekek számára a képzelet fontos szerepet játszik a világ megértésében. A Mikulásban vagy Jézuskában való hit segíti a fantáziájukat, a kíváncsiságukat és a csodákban való hitet. Ez az időszak természetes része a fejlődésüknek.
Másrészt érzelmi biztonságot is adhat. A csodákban való hit érzelmi melegséget és biztonságot nyújthat a gyerekeknek. Ez különösen fontos lehet a modern, néha túl racionális világban. Ezeken kívül remek lehetőség az értékek átadására is.
A Mikulás és a Jézuska történetei segítenek az ajándékozás, a nagylelkűség és a közösség fontosságát tanítani a gyerekeknek.
 
Mikor világosítsuk fel a gyermekünket? Vagy mikor avatkozzunk bele ebbe a varázslatba”?
Válasz: Ha egy gyermek kezd kételkedni, érdemes az életkorának megfelelő módon válaszolni. Például el lehet mondani, hogy a Mikulás (vagy a Jézuska) a szeretet és az ajándékozás szimbóluma, nem feltétlenül egy valódi személy.
De konkrét felvilágosítás nem szükséges, azaz nincs szükség arra, hogy a szülő elhamarkodottan „leleplezze” a Mikulást. Ha a gyerek még hisz benne, és ez örömöt okoz neki, hagyjuk, hogy maga fedezze fel az igazságot, amikor készen áll rá.
A gyermekek hitét tiszteletben kell tartani, és nem szabad őket megszégyeníteni, vagy kinevetni. 

Reméljük ezzel a rövid kis beszélgetéssel tudtunk segíteni mindazoknak, akik úgy érzik, hogy furcsa, ha a nagyobb, például a 10 éves gyermekük még csillogó szemmel várja az ajándékokat a Mikulástól vagy a Jézuskától.

A Mikulásban vagy Jézuskában való hit nem „jó” vagy „rossz”, egyszerűen csak a gyermekek fejlődésének és képzelőerejének természetes része. A csodavárás a csodákban való hit segíti a kreativitást, segít nekik felkészülni az élet kihívásaira és a nehéz helyzetekben való megoldás keresésre, ezért nem érdemes beleavatkozni és „határt szabni”, hanem hagyni kell, hogy a gyermek maga fedezhesse fel a körülötte lévő világot. A szülő egyik legfontosabb feladata az, hogy egy stabil, érzelmi biztonságot adó hátteret biztosítson gyermeke vagy gyermekei számára.
Picture of Bakóné Bán Zsófia

Bakóné Bán Zsófia

Hordozási tanácsadó, nevelési tanácsadó, gyermekágyas segítő

Picture of Pomáziné Lázár Erika

Pomáziné Lázár Erika

Koordinátor, tanfolyamszervező