Illóolajok használata megfázásra, lázra gyermekeknél

A valódi illóolajok használata nem csupán kellemes illatot biztosít otthonunkban, de számos egészségügyi előnnyel is jár. Az illóolajokat már évezredek óta használják aromaterápiában, gyógyászatban és bőrápolásban is, hiszen természetes forrásokból származnak, és különféle pozitív hatással bírnak a testre és a lélekre.

Az egyik legfőbb előnye a valódi illóolajoknak, hogy teljesen természetes anyagokból készülnek, például növényekből, virágokból, fák kérgéből és gyökereiből. Ezzel szemben a szintetikus illatanyagokat kémiai vegyületek felhasználásával hozzák létre, amelyek irritálhatják a bőrt, légzési problémákat okozhatnak, és hosszú távon károsak lehetnek az egészségre. A tiszta illóolajok mentesek a mesterséges adalékanyagoktól és vegyi anyagoktól, így kíméletesebbek és biztonságosabbak.

Ezen előny szerint nyugodtan használhatjuk az ilyen őszi időszakokban is gyermekeink immunitásának elősegítése érdekében, vagy ha már kialakult valamilyen betegség.

Mostani cikkünkben a megfázásra, lázra keresünk megoldást.

Fontos kiemelni, hogy az itt leírtak, csak valódi illóolajokkal, azaz 100% tisztaságú olajokkal „működnek” és gyermekek esetében semmiképpen nem ajánlatos mással helyettesíteni.

Mitől tudjuk, hogy valódi illóolajat látunk egy üzlet polcán?

  • az ár: nagyon vonzó, ha 1-2 ezer forintért már bárhol hozzájuthatunk például levendula olajhoz, de valójában ha igazi levendulaolaj lenne, az a gyártónak nem érné meg, ugyanis pl. 1kg levendula olajhoz kb. 150 kg levendulavirágra van szükség. Vagy ott van például a damaszkuszi rózsa, aminek ára kb. 80.000 Ft/5ml
  • szigorú ellenőrzésen mennek át, azt pedig jelölik is
  • a terméken van magyar és latin elnevezés, származási ország, egyes illóolajoknál kémia típus, gyártási szám, lejárati idő, forgalmazó neve. (nem reklámnak szánom, de vélemény szerint az alábbi márkák használhatók biztonsággal: Panarom, Pranarom, HerbaTherapy, Doterra)

 

Na és akkor lássuk mivel segíthetjük gyermekünk gyógyulási folyamatát illóolajokkal?

Kezdődő légúti megbetegedésre és megfázásra 3 éves kor felett: diffúzorba ajánlott (a mécseses párologtatókat nem ajánlom, egyrészt balesetveszélyesek, illetve egy idő után „megégeti” az olajat) a vadlevendulát (Lavandula latifolia spica) és a vietnami eukaliptuszt (Eucalyptus citriodora). Naponta 3x tegyünk a diffúzorba 1-1 cseppet.

Ha nincs diffúzorunk az esti kádfürdőbe is készíthetünk egy kis keveréket: orvosi levendula (lavandula angustifolia) + vietnami eukaliptusz (Eucalyptus citriodora) + Eukaliptusz radiata (Eucalyptus radiata). Ezekből cseppentsünk  egy kis sóra 1-1 cseppet és mehet a meleg vízbe.

 

Lázra 3 év felett pedig készíthetünk mellkasra kenhető keveréket. Íme a recept:

Orvosi levendula (Lavandula angustifolia) + Eukaliptusz radiata + Citrom (citrus limonum ze.) Ezeket sárgabarackmag olajba cseppentsük, keverjük össze és ezzel a keverékkel kenjük be a gyermek mellkasát, hátát, esetleg csuklókat, bokákat. Itt csak 1-1 cseppről van szó.

És mi van akkor, ha 3 éves kor alatti gyermekünk van?

Vannak olyan gyártók, akik már keverékben kínálják az illóolajokat, figyelve arra, hogy a célcsoport 0-3 éves korosztály. Ilyenek is elérhetőek a piacon, figyeljétek a fent említett márkák oldalait.

Természetesen fontos kiemelnem, hogy semmiképpen nem helyettesíti a hagyományos orvosi ellátást, inkább csak kiegészíti azt. Bár vannak, akik gyógyszerek helyett csak a természethez fordulnak, de ez a döntés mindig az anyuka kezében van.

 

 Források a cikk írásához:

  • Aromaterápia tanfolyam
  • könyv: Feller Adrienne, Tobai Ágota: Aromareneszánsz
Picture of Pomáziné Lázár Erika

Pomáziné Lázár Erika